streda 20. novembra 2013

Šalát z červenej kapusty so škoricou a pomarančom.

Tak toto je fakt zdravá bomba na zimu! Prečo sa táto kapusta volá červená, keď je vlastne fialova? Nevadí, hlavné je, že tá fialová farba je silný antioxidant.

No , v origináli je tento recept robený zo surovej kapusty. Ja ho pripravujem tak, že nakrájanú kapustu trochu podusím na cibuľovom základe na oleji, ale iba tak trochu, aby ostala chrumkavá. Takto šalát nie je až tak "strašne" diétny :-))))))))
V šalátovej mise si zmiešame dressing: 1/2 kávovej lyžičky škorice, 2 pol. lyžice rastlinného oleja, 1/2 kávovej lyžičky kôry z dôkladne umytého pomaranča, 2 pol. lyžice hnedého cukru, 1 pol. lyžicu vínneho octu, soľ, čerstvo zomleté čierne korenie.Pridáme kapustu a dôkladne premiešame. Šalát chutí výborne aj na druhý deň, skladujeme ho v chladničke v uzavretej nádobe.
Tí, čo držia líniu si ho môžu kľudne vziať ako obed do roboty, do školy.....tí, čo líniu nedržia si k nemu môžu prihodiť napríklad husaciu pečienku, alebo pečené stehno....

......je to tutovka!!! Verte mi :-)

Sviečkovica Stroganoff ( kategória Dobrá žranica )

........alebo výborné kuracie ragu, pokiaľ ho pripravíme z kuracích pŕs , tak, ako ja teraz.

Skôr, ako prejdeme na samotný recept, si povieme niečo o jeho histórii. Samozrejme originál pripravujeme z hovädzej sviečkovice. Pomenovanie dostal po rodine Stroganoff a podľa legendy vznikol takto.
Rodina Stroganoff bola urodzená, vážená ruská dynastia , po stáročia patrila medzi najbohatšie v cárskom Rusku. Vlastnila soľné bane a ložiská nerastného bohatstva na Sibíri. K ich menu sa viaže industrializácia Sibíri.  Požívali veľké výhody a vymoženosti, ako napríklad, mohli mať vlastné vojsko, pomocou ktorého držali pod kontrolou obchodovanie na Sibíri. Je síce pravda, že cár Peter Veľký im tieto privilégiá v polovici 18. -steho storočia odobral, na výmenu však dostali titul barón. Koncom 19. -steho storočia získali grófsky titul.
Podľa legendy toto jedlo vzniklo zásluhou hlavného kuchára rodiny. V komore u Stroganoffcov vraj bola taká zima, že kusy hovädziny boli na kosť zmrznuté. Nakoľko nebolo času na rozmrazenie mäsa, kuchár s veľkou námahou nasekal z neho drobné kúsky, pridal dostupné suroviny a na rýchlo zbuchol večeru .
Panstvu vraj  tento chod natoľko zachutil, že si ho rozkázali na každý druhý deň :-))))))))

Poďme teda pozrieť, čo im to tak chutilo? Budeme potrebovať: 70 dkg hovädzej sviečkovice, 1 menšiu cibuľu,5 dkg údenej slaniny, 5 dkg masla, 20 dkg hríbov ( môže byť a konzerva) 20 dkg sladko kyslých uhoriek, soľ, mleté čierne korenie, trochu kapár, 1 bôbkový list, 2 lyžice múky, 2 dcl kyslej smotany, 1/2 dcl bieleho vína, 1/2 citróna.
Slaninu nakrájame na kocečky a vo veľkom hrnci vypečieme. Slaninu vyberieme, môžeme odbrať a z výpeku, aby jedlo nebolo veľmi mastné. Na zbytku masti udusíme do sklovita na kocky nakrájanú cibuľu, pridáme na rezančeky nakrájané mäso a opražíme . Pridáme hríby, osolíme, okoreníme, vhodíme bôbkový list a kúsok citrónu.
Nádhera,....škoda, že necítiť tú vôňu :-)
Keď sa šťava odparila pridáme na rezančeky nakrájané uhorky, kapary a maslo. Posypeme múkou, vlejeme víno ( ak treba aj trochu vody) a pridáme smotanu. Necháme zovrieť, ale iba toľko, aby sa spojili chute. Pridáme šťavu z citróna, vyberieme bôbkový list a citrón . Podávame s opekanými zemiakmi.....mňam, mňam.....vedeli tí grófi čo je dobré :-) Dobrú chuť!

Pečená mrkva s kozím syrom a granátovým jablkom

Kto nejedol pečenú mrkvu, nevie si ani predstaviť, aká je dobrá. Kto ju jedol, vie, o čom hovorím :-) V tomto recepte sa snúbi chuť teplej , sladkej mrkvy, čerstvosť syra a šťavnatosť granátového jablka.
Výborné predjedlo, príloha, alebo hlavné jedlo pre vegetariánov. Určite vyskúšajte :-)

Toto jedlo si zvyknem pripravovať v taký deň , ako je dnešný.....bola som cvičiť!!!!!!!

Budeme potrebovať: 700 g mrkvy, pokrájanej cca 3 cm kúsky, 2 lyžice olivového oleja, 2 čajové lyžičky rasce, šťava a kôra z jedného pomaranča, 1 konzerva cíceru , 100 g kozieho syra s bielou plesňou ( kto nemá rád kozí syr nahradí ho Fetou), trochu čerstvej mäty, zrnká z jedného granátového jablka.

Elektrickú rúru predhrejeme na 190 stupňov, mrkvu pokvapkáme olivovým olejom, posypeme rascou a pomarančovou kôrou, osolíme, vsypme do pekáča a upečieme do mäkka, trochu do červena.
Keď je mrkva hotová, ešte teplú ju zmiešame s cícerom, premiestnime do misy pokvapkáme zvyškom oleja a pomarančovou šťavou. Natrháme syr a celé posypeme posekanými  mätovými lístkami a zrnkami granátového jablka. Dobrú chuť :-)

streda 13. novembra 2013

Pečené medové koleno

K tomuto receptu niet čo dodať. Treba ho urobiť a zjesť :-)

Do veľkého hrnca s vodou vložíme 1 neúdené koleno, 1 veľkú cibuľu, 2-4 strúčiky cesnaku, 2 bôbkové listy, celé čierne korenie ( cca 10 ks), trochu celej rasce, 1 lyžicu mletej červenej papriky, 1 lyžicu majoránky a varíme kým koleno nie je mäkké. Potom ho vyberieme z vody, obrežeme kožu a potrieme ho nasledujúcim pácom: 2 lyžice horčice, trochu mletého čierneho korenia, 2 lyžice oleja, 2 lyžice medu, 1 lyžica mletej červenej papriky.
Takto potreté koleno vložíme do pekáča , okolo naukladáme na štvrťky nakrájané zemiaky a upečieme do chrumkava.

Ja toto jedlo pripravujem väčšinou vtedy, keď varím huspeninu. Dávam do nej dve kolená a jedno vždy "obetujem" na túto pochúťku....do druhé dám samozrejme do huspeniny :-)

utorok 12. novembra 2013

Paprikový chlebíček

Keďže ja nemám rada chipsy, krekry a podobné kúpené keksíky, často si pripravujem takéto slané dobrôtky :-) Pokiaľ sa rozhodnete tento recept vyskúšať, doporučujem z tohto chlebíka zabaliť desiatu sebe, drahému, alebo deťom do školy.

O krem formy na srnčí chrbát budeme potrebovať:
180 g hladkej múky ( ja používam vždy polohrubú ), 50 g kukuričnej krupice, 2 lyžičky kypriaceho prášku,
4 vajcia, 100 ml olivového oleja, 150 ml bieleho vína, 100 g tvrdého syra ( ementál ), 250 g červenej papriky, tuk na vymastenie a strúhanku na vysypanie formy, soľ, mleté čierne korenie.


Preosiatu múku zmiešame s kukuričnou krupicou, pridáme kypriaci prášok, soľ, korenie a premiešame. V miske oddelíme žĺtky od bielkov. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh, žĺtky vymiešame s olejom, pridáme víno, najemno postrúhaný syr, zmiešame a pridáme sneh z bielkov a papriku nakrájanú na malé kocky. Takto :

Prekrásne, však ?

Cesto dáme do vymastenej a strúhankou hrubo vysypanej formy  a pri teplote 180 stup. pečieme asi 30 minút. Potom chlebíček preklopíme na plech a dopečieme do chrumkava. Dobrú chuť :-))))

Maďarský kurací paprikáš s nokedlami.....mňam...

Každý dobrý perkelt, paprikáš, má mať krásne červenú hustú a pikantnú šťavu. ( mäso, ktoré je poliate riedkou hnedou tekutinou, nie je paprikáš). Aby sme toto dosiahli potrebujeme mať dobrý cibuľový základ, krásnu mletú červenú papriku, čerstvú papriku a paradajky......a samozrejme lásku k vareniu :-)

Jááááj, mňam, mňam..... 
Na dvoch lyžiciach domácej bravčovej masti speníme na drobno pokrájané 3 cibule, veľké ako päsť. Poprášime lyžicou sladkej mletej papriky a už aj pridáme nakrájané kura. Musíme pracovať rýchlo, aby paprika nezhorela. Mäso trochu osmahneme, dolejeme vodu, toľko, aby mäso bolo akurát ponorené ( nevaríme polievku :-) ), osolíme, posypeme čerstvo mletým čiernym korením, pridáme 3 na tenké krúžky nakrájané papriky,( 1 môže byť štipľavá) a 3 nakrájané paradajky. Uvaríme do mäkka. Teraz si do pohára odoberieme trochu šťavy, rozmiešame v nej 1 lyžicu múky a vlejeme späť do hrnca. Pridáme ešte za lyžicu kečupu, týmto sme šťavu zahustili. Paprikáš je hotový! Pokiaľ si ho pripravíte v kotlíku, budete sa cítiť ako na pravej maďarskej puste...stačí si povedať Jó étvágyat ! a vychutnať si papanicu a spoločnosť :-)

Nokedle si tiež pripravíme veľmi jednoducho. Do veľkého hrnca dáme zovrieť vodu. V miske zmiešame 1/2 kg polohrubej múky, štipku soli, 1 vajce a toľko studenej vody, aby sme dostali vláčne cesto. Toto však robme, až vtedy, keď vrie voda, aby cesto nebolo veľmi " usadené", pretože by sa nám ťažko prestrkávalo cez " trhač halušiek". Keď nokedle vystúpia na povrch vody, scedíme ich ( neoplachujeme) , dáme do misky, osolíme a ochutíme lyžicou masti.


Cestoviny s pórom , hubami a slaninou ( vhodné pre kategóriu Vysťahovaní z hotela Mama :-)

Toto je ďalší  z veľmi jednoduchých a chutných receptov. Zvládne ho každá z Vás. Kľudne si z neho môžete nabaliť do dózičky a viať so sebou do roboty, do školy...ale v školách asi nie sú mikrovlnky, však?

Budeme potrebovať: 250 g cestovín ( kolienka, najlepšie celozrnné),1 pór nakrájaný na kolieska, 1 šálka čerstvých húb pokrájaných na rovnaké kúsky, ja požívam nakladané šampióny kúpené v sklenej fľaši, nie v konzerve.( v príspevku Vivikina čínska polievka sme si už poveali prečo),10 dkg slaniny pokrájanej na kocôčky, 10 dkg strúhaného parmezánu, soľ, mleté čierne korenie.
Syr, ktorý tu vidíte je talianský tvrdý polotučný syr, volá sa Grana Padano a je z Lidla. Chuťovo sa veľmi hodí do tohto receptu, odporúčam vyskúšať  :-)
Cestoviny uvaríme klasicky v dostatočnom množstve vody na al dente ( pokiaľ nevieš, pozri rubriku Čo je čo ). Na širokej panvici opečieme slaninu do chrumkava, pridáme huby a opekáme asi 4 minúty, nepodlievame. Teraz pridáme pór a zas opekáme 4 minúty. Pridáme uvarené cestoviny zmiešame, podľa chuti osolíme, okoreníme, naložíme na taniere, posypeme syrom a zjeme :-)

pondelok 11. novembra 2013

Jemne pikantná jesenná zeleninová polievka

Už sám názov hovorí za všetko. Táto polievka je vinikajúca, je tak akurát vhodná na chladné jesenné dni, keď poteší telo aj dušu :-) Čo je ešte dôležité, raz dva je hotová. Tak poďme na to :

Budeme potrebovať: 1 malú hlávku kelu, alebo cca 10 hlavičiek ružičkového kelu,1 petržlen, 1/4 zelerovej buľvy, 2 mrkvy, 1 cibuľu, 1strúčik cesnaku, 1 čili papričku,2 lyžice oleja, trochu  cestovín krátkeho tvaru, môžu byť a celozrnné, asi 2 litre vody, soľ , mleté čierne korenie, najlepšie čerstvo mleté. ( pokiaľ nemáte mlynček na čierne korenie, určite Vám odporúčam si ho kúpiť, alebo zaobstarať. Nemusíte si kupovať nič drahé elektronické, skúste sa popýtať mamy, alebo babky.....ak Vám darujú starý dobrý mlynček budete mať nie len skvelého pomocníka, ale aj pekný doplnok kuchyne. A uvdíte , aký rozdiel je medzi čerstvo mletým korením a už zomletým....)
Toto je môj ošúchanček, má najmenej 50 rokov, nedala by som ho za nič na svete....dobre melie a perfektne sadne do ruky :-))))
No ale poďme naspäť k vareniu. Všetku zeleninu pokrájame na malé kúsky, ružičkový kel prekrojíme iba na polovicu. V hrnci rozohrejeme olej a zeleninu aj s cesnakom a čili opekáme asi 5 minút. Pridáme vodu, osolíme okoreníme a varíme kým zelenina nie je polomäkká. Pridáme cestoviny a dovaríme. Dochutíme a podávame. Dobrú chuť :-)