streda 30. októbra 2013

Penové tortičky kapučíno

Tento recept mám z posledného čísla Dobrého jedla. Zaujal ma svojou jednoduchosťou a krásou, tak som sa rozhodla ho vyskúšať.. Musím povedať, že dezert je to výborný. Vrelo Vám ho odporúčam :-)



Na túto dobrotu budeme potrebovať:
4 plátky želatíny, 40 ml mlieka, 250 g bieleho smotanového jogurtu, 150 g jemného tvarohu, ricotty alebo mascarpone ( ja som použila neochutenú Bánoveckú nátierku ), 2 lyžice práškového cukru,1 balíček vanilkového cukru, 2 lyžice instantnej ochutenej kávy kapučíno ( prášok ), 150 ml smotany na šľahanie, 2 lyžice nasekaných vlašských orechov + na posypanie, 4 lyžice čokoládovej polevy + na ozdobenie, maslo na vymastenie formičiek

Poznámka k čokoládovej poleve: v hocijakom recepte sa píše čokoládová poleva, ja si vždy rozpustím čokoládu na varenie( Figaro ) s kúskom Cery vo vodnom kúpeli,......toto je pre mňa to pravé. Tu som rozpustila 100 gramovú a použila ju celú, lebo čokolády nikdy nie je dosť :-)

Plátky želatíny necháme napučať v troch vody podľa návodu na obale.Vyžmýkame, zalejeme vlažným mliekom a za stáleho miešania rozpustíme.
Kyslú smotanu vymiešame s macarpone, práškovým, vanilkovým cukrom a kapučínom. Vmiešame rozpustenú želatínu a nakoniec vyšľahanú smotanu.
Nesekané orechy zľahka zmiešame s rozmrveným gaštanovým pyré.

Na malé tanieriky ( na týchto budeme dezert servírovať) položíme okrúhle formičky, také, čo nemajú dno, vymastené stuhnutým maslom. Do 1/3 navrstvíme kapučínový krém, uhladíme ho , nasypeme orechy a pyré, polejeme čokoládovou polevou a znova navrstvíme krém.Necháme cez noc stuhnúť v chladničke. Potom opatrne odstránime formičky, ozdobíme orechovým pyré a trochou polevy. Dobrúúú chuť:-)



Kto nemá formičky, môže vrstviť do sklených pohárov, aj z nich bude chutiť výborne a je to aj rovnako pekné.

utorok 29. októbra 2013

Pečený karamelový krém

Niektoré recepty vyzerajú na prvý pohľad veľmi komplikovane. Keď som bola začiatočníčka a uvidela som názov, ako je tento, ani som si recept neprečítala, pretože som si pomyslela, že ja to aj tak neviem. No toto nie je pravda. Aj tento recept je veľmi jednoduchý, takže ideme na to.
Budeme potrebovať:
15 dkg cukru, 4 dcl mlieka, 1/2 tuby sladeného zhusteného mlieka ( Pikao), 3 vajcia, 1 vanilkový cukor

Mlieko s tretinou cukru a vanilkovým cukrom dáme zovrieť a odložíme na pol hodinu chladnúť. Zvyšný cukor s 1 polievkovou lyžicou vody dáme do hrnca a na miernom plameni za stáleho miešania rozpustíme a miešame pokiaľ sa voda odparí a dostaneme krásny zlatohnedý karamel. Ten vlejeme do štyroch ohňovzdorných mištičiek.





Vajcia zmiešame s Pikaom vlejeme už pripravené vanilkové mlieko a pomocou metličky vymiešame do hladka. Toto nalejeme na karamel. Formičky vložíme do hlbšieho plechu, do ktorého vlejeme toľko vody, aby siahala o polovice formičiek.
45 - 50 minút pečieme v rúre vyhriatej na 180 st. C.  Hotový krém necháme vychladnúť vo formičkách, potom vyklopíme na tanierik a podávame.
Však aké jednoduché?                       MŇAM, MŇAM :-)


pondelok 28. októbra 2013

Jesenné slniečka, alias tekvicové koláčiky

Tento recept je jednoduchý, no je s ním trochu prplačky. Slniečka sú však výborné, takže úspech je zaručený.

Budeme potrebovať:
300 g maslovej tekvice, 400 g zemiakov
1 PL olivového oleja,
1 PL nasekaného rozmarínu
4 vajcia
300 ml smotany, sladkej
1 strúčik cesnaku
80 g postrúhaného eidamu
vegetu podľa chuti, soľ, mleté čierne korenie, tekvicové semiačka na posypanie, tuk a múku na vysypanie formičiek.

Očistenú tekvicu a zemiaky nakrájame na menšie kocky, osolíme, posypeme rozmarínom a vložíme do pekáča. Pokvapkáme olejom a vložíme do vyhriatej rúry. Pri teplote 190 C pečieme asi 20 minút.
Nádhera !


 V miske rozmiešame vajcia, smotanu, roztlačený cesnak a postrúhaný syr. Ochutíme korením a vegetou.Upečenú tekvicu a zemiaky rozpučíme vidličkou a zmiešame s vajíčkovou zmesou. Bude to vyzerať takto:
Formičky( môžu byť aj na mafiny) vymastíme a vysypeme múkou. Lyžicou naberieme tekvicovú zmes a naplníme ňou formičky do 3/4- tín.


Posypeme tekvicovými semienkami a pečieme 20 až 25 minút pri teplote 180 st. C. Upečené slniečka necháme mierne vychladnúť a vyklopíme.
                                                                   Dobrú chuť :-)

Pomaly dusené bravčové s cidarom a paštrnákom ( kategória " Dobrá žranica" )

                                  Toto jedlo budete milovaaaaať :-)

Budeme potrebovať:
2 lyžice oleja, alebo 1 lyžicu bravčovej masti, samozrejme domácej :-)
1 kg bravčového pliecka pokrájaného na kocky, cca 2x2 cm
2 cibule nakrájané na kolieska
2 stonky stokového zeleru nakrájané na cca 2 cm kúsky
3 paštrnáky ( bratranec petržlenu) pokrájané na kúsky
1 lyžica hl. múky
300 ml cideru (čítaj sajder)....ćo je cider sa dozvieš v rubrike Čo je čo.
800 ml vývaru, alebo vody
soľ a čierne korenie
2 bôbkové listy
hrsť posekanej petržlenovej vňati

Rozohrejeme rúru na 180 stup. C, teplovzdušnú na 160 stupňov. Vo veľkej rajnici s pokrievkou vhodnou do rúry , rozohrejeme olej a mäso po dávkach opečieme do zlatista, vyberieme a odložíme bokom. cibuľu, zeler, paštrnák tiež opečieme do zlatohneda. poprášime múkou, zamiešame a vráime mäso aj so šťavou, ktorú pustilo.zalejeme cidarom, vývarom, tak, aby zelenina a mäso boli ponorené.Osolíme, okoreníme, pridáme bobkový list a privedieme do mierneho vrenia. Priklopíme pokrievkou a vložíme na 2 hodiny do rúry. Podávame so šťuchanými zemiakmi , alebo s čerstvým chlebom.

Rada: pokiaľ nemáš rajnicu vhodnú do rúry prelej si celé do zapekacej misy, ktorá má vrch. Keďže som cider ako taký nedostala u nás kúpiť, použila som praobyčajné "čučo" , čo je v podstate to isté, samozrejme iba pokiaľ sa použije do varenia ! ! !


Po dvoch hodinách vyberieme z rúry takúto nádheru,
 ktorá vonia tak nádherne ,že môj najvďačnejší stravník takto zbožne čaká, čo sa mu ujde :-)
                                                       PRAJEME DOBRÚ CHUŤ .-)

nedeľa 27. októbra 2013

Fašírky obyčajné s cibuľovými zemiakmi + fašírky trochu inak

Toto jedlo je úplne obyčajné. Varili ho naše starké, naše mamy a teraz sa ho naučíte variť aj Vy, mladé gazdinky. Chlapi túto kombináciu obľubujú, no trochu mäska si odložíme a spravíme si z neho trochu iné fašírky pre seba .-)
Budeš potrebovať:
1/2 kg bravčového mletého mäsa, 1 hrubší krajec bieleho chleba, 1 vajce, 1/2 cibule, 2 strúčiky
cesnaku,asi 1 polievkovú lyžicu mletej červenej papriky, soľ, 1/2 káv. lyžičky čierneho korenia, 1/2 káv. lyž. drvenej rasce, trochu mlieka + trochu zelených olív, sušených nakladaných paradajok, na kocky nakrájaný tvrdý syr,bylinky podľa vlastnej chuti, múka.
Chlieb namočíš do mlieka. Mleté mäso ochutíš soľou, korením a pridáš vajce. Rukou dobre zapracuješ.
Pokiaľ máš mleté mäso hotové z obchodu, pozri, či je už ako polotovar posolené. V tomto prípade posoľ rokou, čo sa ti zmestí medzi prsty. Pokiaľ si budeš mlieť mäso sama pridaj 1 káv. lyž. soli. Nuž a z takto ochuteného mäsa odober asi tretinu, toto bude na tie tvoje "extra" fašírky. Do ostatného mäsa pridáš vyžmýkaný chlieb, na drobnúčko nakrájanú, alebo zomletú cibuľu, pretlačený cesnak, papriku a rascu. Rukou zase zapracuješ, miesiš, kým sa ti začne lepiť na ruku. Vytvaruješ guľky, trochu sploštíš .
Tieto fašírky sú položené na dezertnom tanieriku, ich veľkosť je cca 3 cm v priemere.

Teraz si pokájaš na drobno olivy, syr a sušené paradajky.
Naberieš si do ruky troch mäsa, čo si si odložila bokom, položíš do stredu olivovú zmes a vytvaruješ guľky.
Múku zmiešaš s bylinkami  napr. provenslávskymi, talianskymi, alebo aké máš rada a obalíš v nej pripravené fašírky.
Potom oboje vypražíš na horúcom oleji do zlatista. K tým svojim si priprav svoj obľúbený šalát.
Môžeš síce aj už spomínaný zemiakovo cibuľový, ktorý si teraz spolu pripravíme.
Uvaríš umyté zemiaky v šupke ( 1 Kg). Necháš vychladnúť. Na hociaký recept kde potrebuješ takéto zemiaky je najlepšie uvariť si ich pár hodín vopred, alebo aj deň. Tak sú chutnejšie a lepšie sa krájajú. Čiže ošúpeš šupku, nakrájaš na cca 5 mm krúžky, očistíš si jednu veľkú cibuľu, prekrojíš ju na polovicu a pokrájaš na mesiačiky. Pridáš k zemiakom, posolíš, posypeš čiernym korením. Do pohára naleješ 1 dcl vody, pridáš lyžicu kryštálového cukru a asi 3 lyžice octu. Miešaš kým sa cukor rozpustí. Túto sladko kyslú vodu naleješ na zemiaky, pomiešaš a hotovo.



Nedeľná mäsová polievka ( kategória " Aby ma svokra mala ešte radšej ")

Návod na prípravu mäsovej polievky je určený mladým gazdinkám, preto bude napísaný podrobne a po lopate :-) Dobrá mäsová polievka (vývar) ma tri tajomstvá:
1. Potrebuje na uvarenie čas. Ak ju chceš podávať na obed musíš vstať včas, žiadne vyspávanie
do11-stej ,aj keď je nedeľa :-) Nič sa však nestane, keď sa dostane a stôl o tretej popoludní :-)
2. Táto polievka nesmie prudko vrieť, iba sa pomaličky variť. Len takto ostane pekná číra.
3. Vždy ju treba variť z takého mäsa, ktoré je kostnaté. Čiže nie kuracie prsia, ale napr. chrbty, krídla, krky   (výborné sú morčacie, na tých je toľko mäska, že ich môžeš podávať ako varené mäso s chrenom). Samozrejme môže byť aj bravčové a hovädzie, ale hodne kostnaté. U mäsiara kľudne pýtaj kosti na polievku, on už bude vedieť.....:-)

Takže od prúdom studenej vody dôkladne umyješ mäso. Do hrnca naleješ cca 3 litre studenej vody, vložíš mäso a osolíš. "Postavíš" variť. Po určitom čase sa na povrchu vytvorí takáto pena:
Túto dôkladne odoberieš sitkom , vložíš očistenú zeleninu a to : 2 stredné mrkvy, 2 petržleny, 1/2 buľvy zeleru, 1 kaleráb pokrájaný na štvrťky. Samozrejme aj mrkvu a petržlen prekrojíš aspoň na polovice, po dĺžke. Ďalej 1 veľkú očistenú cibuľu , 3-4 strúčiky cesnaku, ak máš čerstvú petržlenovú a zelerovú vňať( túto si cvernou uviažeš do kytičky ). Môžeš dať aj kúsok kelu ( nemusíš), ale rozhodne daj 1 zelenú papriku. Od nej bude mať polievka vždy úžasnú letnú chuť a vôňu. Bude to vyzerať takto:
Množstvá: 1 kg mäsa, 3 l vody, množstvo zeleniny uvedené v recepte hore.
Posypeš čiernym korením a varíš. Tie drobulinké červené čiaročky, čo vidíš plávať na povrchu je šafran.
Od neho má vraj polievka krásnu farbu, ale podľa mňa je krásna aj bez neho.
Teraz už nemáš inú starosť, iba dohliadnuť aby sa polievka nevarila veľmi prudko. Hotová bude cca o 2 hodiny, vtedy bude zelenina a mäso mäkké. Pred koncom varenia pridáš za lyžicu vegety a hotovo.
Zavaríš rezance, najlepšie domáce. Popros svokru, nech ti ich pripraví. Ak jej povieš, že budeš pre jej synáčika variť mäsovú polievku, bude miesiť a vaľkať o stošesť :-)
Rezance zavaríš nasledovne: Z polievky odoberieš do menšieho kastróla asi liter vývaru, necháš ho zovrieť a pridáš rezance. Varíš asi minútu. Naservíruješ a podávaš.
                                                DOBRÚ CHUŤ A PEKNÚ NEDEĽU :-)

Dobrá rada: aby si utíšila vrenie polievky, dolej zakaždým " crk " studenej vody.



streda 23. októbra 2013

Zapekané chlebíky a karamelizovanou cibuľou a chlebíky s grilovanou parenicou....mňam, mňam

Ahojte :-) Dnes mám pre Vás výbornú rýchlu večeru. Nebojte sa cibule, nebude ani ostrá ani smradľavá..tedy Vy :-)......a Váš chlap sa bude oblizovať až za ušami ! Môžete si uvariť nejaký dobrý čajík, alebo otvoriť fľašu vína. Vhodné je rose, alebo suché biele.


Budeme potrebovať 5 stredne veľkých cibúľ, soľ, čierne korenie, 4-6 krajcov chlebíka ( podľa veľkosti) najlepšie celozrnného, toľko plátkov sušenej šunky, koľko máme krajcov chleba, syr eidam , alebo camembert.....toto je na cibuľové chlebíky.
Ako bonus som si pripravila aj chlebíky s grilovanou  parenicou, ku ktorým som si pripravila opečené jablkové mesiačiky.
Tak, ideme na to. Očistíme cibuľu, prekrojíme na polovice a pokrájame na mesiačiky.





 Osolenú a čiernym korením ochutenú cibuľu upečieme na troche oleja do zlatista, pridáme k nej 1 polievkovú lyžicu hnedého cukru a pražíme ešte asi minútu za stáleho miešania.
Potom si na plátky chleba naukladáme šunku, cibuľu a syr. Takto :
Takto pripravené chlebíky vložíme do rozohriatej rúry zapiecť. Iba toľko, aby sa syr roztopil.
No a parenicové chlebíky som si pripravila tak, že som si vlastne na panvici ( gril sa mi nechcelo vyťahovať) opiekla z obidvoch strán parenicu ( je to špeciálny polotovar, ktorý si vždy kupujem na jarmokoch, v potravinách som ho ešte nevidela). Keď bola hotová na tej istej panvici som opiekla na plátky nakrájané osolené jabĺčka.
Na toto už iba položím parenicu a šup s ním trochu do rúry, nech sa chlebík prehreje :-) Zobkať si k nemu voňavé hrozno je úplná lahoda. Dobrú chuť:-)



streda 16. októbra 2013

Vivikina čínska polievka ( pre každého, kto má rád štipľavé ).


Túto polievku som pomenovala podľa mojej neterky Vivien. Je to jej obľúbená polievka.  Maminka jej ju musela variť každý týždeň, až ju to omrzelo (maminku) a poslala Vivien ku mne do učenia. Teraz si ju vie uvariť sama a tak vyvára a vyvára...a to má 14 rokov !!!  No povedzte, nezaslúži si takáto šikuľka, aby bola polievka pomenovaná po nej ?
Takže, ideme na to!
V hrnci na troche oleja opražíme na tenké rezančeky nakrájané kuracie prsia cca 20 dkg. Pridáme na drobné kocky nakrájanú  1- 2 mrkvy, 1-2 petržleny, 1/2 buľvy zeleru, 1 čili papričku a tiež na drobno nakrájané hríby.
Môžu byť čerstvé, ja používam nakladané v slanom náleve. Pokiaľ budete kupovať takéto, vždy si vyberte také, čo sú v sklenenej fľaši. Takto vidíte, čo je vo vnútri a nezastihne Vás prekvapenie ako pri konzerve. Už sa mi veru stalo, že som otvorila konzervu a aké bolo moje prekvapenie, keď som v nej uvidela tmavohnedé franforce, akože hríby.

Takto vyzerá varenie z lásky :-)
                                                                                                                                                                           
  Osolíme , okoreníme a chvíľku podusíme. Potom pridáme 1/2 fľaše sójovej omáčky, 1, 5 až 2 litre vody a varíme cca 20 minút. V tanieri  rozšľaháme jedno vajíčko, toto vlejeme za stáleho miešania do vriacej polievky. V hrnčeku zmiešame 3 polievkové lyžice Gustinu ( zemiakový škrob) s 1,5 dcl vody. Toto vlejeme do polievky, zamiešame a už nevaríme. Od tohoto bude polievka hustá, až rôsolovitá, ako sme naučení od číňana z reštiky :-) Nakoniec polievku dochutíme trochou octu . Echtovná je vtedy, keď poriadne štípe a má správnu hustotu . Dobrú chuť :-)

Ozaj, vedeli ste, že na zahriatie je veľmi dobré štipľavé? Najbližšie si povieme niečo o kapsacine...............

Torta s karamelizovaným ovocím ( vhodná do všetkých 3 kategórií ) :-)

Dnes je smutné, presmutné počasie :-(  Vždy, keď si potrebujem pozdvihnúť náladu, začnem variť. Keďže som mala stráááášnúúú chuť na sladké upiekla som takúto dobrotu. 




 Recept je to velice jednoduchý a dobrôtka veliká. Veď čo môže byť príjemnejšie v takýto upršaný deň,ako vôňa karamelu, ovocia a vanilky? No, ale ideme piecť! Na tento recept budeme potrebovať:
30 dkg ovocia ( jablká, hrušky, slivky, hrozno)... s nijakým iným nerobte pokusy, nehodia sa sem :-)
18 dkg polohr. múky, 1/2 balíčka prášku do pečiva, soľ,
10 dkg masla ( môže byť rama, hera a pod.)
20 dkg práškového cukru
1 vanilkový cukor, 4 vajcia
Na karamel:
6 dkg masla ( musí to byť kravské maslo, žiadna, rama, hera a pod.)
6 dkg cukru ( ja dávam hnedý, z toho je lepší karamel)
3 pol. lyžice smotany na šľahanie
Maslo , cukor a smotanu rozpustíme v hrnci a za stáleho miešania varime do zhustnutia. Túto zmes potom vylejeme do tortovej, alebo koláčovej formy
Zmäknuté maslo vymiešame s práškovým cukrom, pridáme po jednom vajcia a zakaždým dôkladne zapracujeme. Potom po troške prisypeme  múku zmiešanú s práškom do pečiva, štipkou soli a vanilkovým cukrom.
Na pripravený karamel naukladáme ovocie.
Nalejeme pripravené cesto
a pečieme v rúre vyhriatej na 170 stupňov cca 45 minút. Koláč necháme vychladnúť vo forme, aby karamel pekne stuhol. Potom vyklopíme a podávame.
                                            
                                                                     Dobrú chuť :-)








pondelok 14. októbra 2013

 Al dente
Cestoviny uvarené „al dente“, čiže na " hryz" znamená, že cestoviny sú  jemné, ale zároveň musíme cítiť pod zubami, že niečo hryzieme. Ak si nie sme istí, tak kúsok cestoviny ochutnáme. Nemá byť veľmi tvrdá a nemali by sme cítiť chuť múky.


Gnocchi  
(čítaj gnoči) sú talianske cestoviny vyrobené zo zemiakového cesta, (v šupke varené, prelisované zemiaky, múka, vajce soľ). Ich domáca výroba je náročná na čas a potrebujeme určitú zručnosť na ich vytvarovanie. Práve ich tvar je dôležitý k tomu, aby to boli gnocchi a nie zemiakové šúlance :-)

Vinaigrette
 je populárnym typom dressingu na báze vínneho octu. Jeho základ tvoria vínny ocot, olej, cukor, soľ , korenie, popr. bylinky podľa vlastnej chuti. Možno ho pridať  do šalátov,  surovej, či varenej zeleniny a rýb pripravených na pare. 


Cider ( čítaj sajder)

je alkoholický nápoj vyrábaný  fermentovaním (kvasením) jablčnej šťavy.  Hoci na jeho výrobu môžeme použiť akékoľvek jablká , v niektorých regiónoch sa uprednostňujú špeciálne odrody, známe ako cider jablká.

Obsah alkoholu cidra sa mnohokrát líši. Môže mať  menej  než 3% - príkladom je  francúzsky "cidre doux" - ale napríklad tradičné anglické cidre majú zvyčajne  až 8,5% a viac.  V USA a niektorých častiach Kanady  slovo “cider” znamená nealkoholický jablčný nápoj, porovnateľný s slovenským muštom,  cider s obsahom alkoholu je označovaný ako  “hard cider”.

V Anglicku je cider  mimoriadne obľúbený  hlavne  na juhovýchode. Veľká Británia má najvyššiu spotrebu cidera na obyvateľa,  ako aj najrozvinutejší priemysel.  Vôbec najväčším cidra na svete výrobcom je H.P. Bulmer, ktorý podľa dostupných údajov z roku  2006  vyrobí ročne 600 miliónov litrov cideru.

Cider je  takisto populárny  v Írsku; v Bretónsku (chistr) a v Normandii (cidre), v Asturii (Španielsko) (sidra), v Rheinland-Pfalz a  ďalších regiónoch Nemecka (Viez alebo Apfelwein) ako aj v Baskicku (sagardoa).

Chuť a vzhľad jednotlivých ciderov sa  mnohokrát značne  líši. Podobne ako v prípade kvalitných vín, základné členenie deli cidre na  suché a sladké.  Zovňajškom môžu byť  kalné s usadeninou na dne, alebo  úplne priezračné. Farebné spektrum sa pohybuje od slabožltej cez oranžovú až po hnedú. Široká škála odlišností je spôsobená prenikaním čiastočiek medzi lisovaním a  kvasením. Cidre môžu byť  sýtené a nesýtené, prevažujú však sýtené.

Moderné komerčné cidere  pripomínajú šumivé vína,   tradičnejšie značky malých a stredne veľkých výrobcv sú skôr tmavšie a kalnejšie, majú výraznejšiu jablkovú chuť, a väčšinou aj vyšší obsah alkoholu. Najrozšírenejší je takmer bezfarebný biely cider  (obsah alkoholu 7-8%), ktorý je aj cenovo relatívne lacný.

Gnocchi s kuracím mäsom a omáčkou vinaigrette ( pre vysťahovaných z Hotela Mama )

Takže, ako som sľúbila, po nainštalovaní fotiek do Pc ( musela som si k tomu napísať " debilníček", takto to určite nezabudnem) začínam pridávať svoje obľúbené recepty. Dnešný je výnimočný tým , že je z poslednej tohoročnej úrody paradajok z mojej záhradky :-)
Volá sa : Gnocchi a kuracím mäskom a vinaigrette omáčkou.

Pre 4 osoby budeš potrebovať:
20 dkg kuracích pŕs bez kože a kosti, 4 pl. (polievkové) lyžice olivového oleja, 1 balenie ( 40 dkg) gnocchi, ktoré kúpiš normálne v potravinách ako chladený polotovar. Dajú sa vyrobiť aj doma, ale je to zbytočne veľa roboty a efekt taký istý, ako z obchodu., 1 zväzok mladej cibuľky, viazaničku bazalky ( ak nemáš čerstvú použi sušenú cca, pol kávovej lyžičky), 4 paradajky, strúčik cesnaku, 1 cibuľu, 4 pol.lyžice svetlého balzamikového octu , soľ, čierne korenie.

Na 2 lyžiciach oleja opražíš na tenké rezančeky nakrájané kuracie prsia, pekne do zlatista. Medzitým si uvaríš gnocchi podľa návodu na obale. Keď máš toto hotové, k mäsku pridáš scedené gnocchi , na jemno pokrájanú mladú cibuľku a bazalku. Jemne premiešaš, prikryješ a necháš tak.

Pripravíš vinaigrette omáčku. Ono to iba znie tak veľmi vznešene a komplikovane :-) Ideme na to:
Paradajky prekrojíš na štyri časti, odstrániš semienka a pokrájaš na kocôčky. Cesnak si pretlačíš cez lis, na to určený, pokiaľ nemáš, pokrájaš ho na veľmi drobnučko. Tak isto si na drobno nakrájaš aj cibuľu. Toto všetko zmiešaš do kopy, pridáš balzamikový ocot, zbytok oleja, soľ a čierne korenie. Bude to vyzeraťtakto:


Pokiaľ nemáš balzamikový ocot nahradíš ho kryštálovým cukrom a octom ( 1 čajová lyžička cukru, 2 čajové lyžičky octu...cca :-)

Servíruješ takto: 
DOBRÚ CHUŤ :-)

Aby sme mali dokonale jasno v tom, čo je čo v tomto recepte, povieme si čo sú gnocchi a vinaigrette omáčka. Tieto informácie nájdeš v rubrike: Čo je čo.

utorok 1. októbra 2013

Vitajte u mňa! Vstúpte do mojej kuchyne :-)

Ahojte :-)

K písaniu tohto blogu ma inšpirovala moja Paloma,( ako viete je to moja milovaná dcéra), keď sa odsťahovala z hotela s názvom MAMA. Často sa stalo, že zavolala, niekedy v úplne nevhodnej chvíli,
a vraví : mamiiii, ako sa varí azučko a zemiakové placky?

Preto sa tu zameriam na tri kategórie jedál :
1. kategória má názov: vysťahovaní z Hotela Mama
    tu nájdete recepty a presný popis varenia všetci, čo ste slobodní, bývate v podnájme, 
   internáte, vo svojom, s kamoškami, alebo s kamošmi, pretože variť môžu aj chlapci :-)

2. kategória má názov : Aby ma svokra mala ešte radšej :-)
    tu budú recepty pre tie z Vás, ktoré bývate so svojím Drahým a občas mu potrebujete dať
    najesť.
    Budeme tu variť kompletné nedeľné obedy,......... nebojte, zvládnete to:-)

3. kategória má názov: Dobrá žranica
    a bude v nej všetko možné, od zdravých jedál, po nezdravé, ale o to lepšie !!!



Samozrejme, nie som žiadna Nigela, preto recepty nevymýšľam sama, ale mám ich po tie roky zozbierané
od priateliek, tiet, starých mám a z kuchárskych kníh. Všetky však, ktoré Vám tu ponúknem mám osobne odskúšané. Varím iba to, čo mám rada, preto tu nenájdete nič z rýb, morských živočíchov, baraniny, a držky.
Bŕŕŕŕ!!!

Zajtra začíname, všetko záleží od toho, či sa mi podarí nahrať fotky do Pc. Tak mi držte palce :-)